Ropucha obrovská – Bufo marinus

DSC_0728Ropucha obrovská – Bufo marinus

(Již se takto odborně nenazývá, druh B. marinus se rozpadnul na řadu nových druhů žab, netuším který z nich mám doma a vzhledem k tomu, že neznám lokalitu původu, pravděpodbně se toho ani nikdy nedopátrám. A konec konců mi to je i jedno, množit ji neplánuji)

Hypno, má první žabka, či spíš žába. Ropuchy obrovské jsou vskutku velké žáby s nádhernýma očima, fotky mluví za vše. Chovám ji ve vyřazeném akváriu velikosti 90x50x50cm s větráním ve stropě, 2 otvory naproti sobě, po celé délce strany o 50cm. Jako podklad má rašelinu kterou neustále udržuji vlhkou. Vrstva je dost silná aby se v ní Hypno mohla pohodlně zahrabat. Součástí ubikace je dále velký květináč sloužící jako úkryt ve kterém se zdržuje přes den. Také má misku s vodou kam se pohodlně vejde. Zde vykonává potřebu, což velmi ulehčuje péči o čistotu. Vodu nedávám odstátou neboť ji měním přes den, než se do ní večer dostane, je již odstátá v ubikaci. Nějaké dřevěné či jiné dekorace jsou naprosto zbytečné, jedná se o velkou zemní žábu která je neocení. Nijak nešplhá, jen pochoduje po zemi. Teplotu udržuji na 26-28°C pomocí žárovky jež je dostatečně vysoko, aby se o ni nemohla popálit. I tak by se ale o ni pravděpodobně nepopálila neboť ve dne leží v úkrytu a aktivitu spouští až s příchodem tmy. V noci má teplotu pokojovou. Nyní když je již velká krmím ji pouze myšmi. Dokud byla malá dostávala hmyz obalený v připravku Reptivite, teď dostává dobře živené myši v nichž má všechno co by mohla potřebovat. Dokáže pozřít dospělou myš, tu však raději podávám mrtvou, byl bych nerad kdyby ji pokousala. Pokud dávám malé myši, hodím je klidně živé, tam je sice též riziko kousnutí, ale minimální. Mrtvou myš musím držet za ocas a zahrát menší divadélko aby si ji Hypno chytla do tlamy, a postupně polkla. Krmení probíhá obvykle jednou týdně, ale někdy vynechám, přeci jen myš je energeticky významnější než hmyz a Hypno toho až tak moc nenaběhá. Nyní ji budu mít 3. zimu, poslední dvě si vždy dala pauzu v krmení. Na dobu 8 – 10 týdnů si sama naordinovala období půstu kdy odmítala potravu. Poprvé mne celkem znervóznila, po 4 týdnech jsem jí vypnul světlo a nechal na pokojovce dalších 5 týdnů. Po té jsem jí teplotu opět zvýšil a opět začala pravidelně jíst. Druhý rok to samé, uvidíme jak si řekne letos. Celou dobu jsem ji substrát udržoval vlhký. Manipulace s ní není problém, má relativně pevnou kůži, je ji tedy možno normálně chytit za tělo a přemístit kam potřebujeme. Jen dáváme bacha aby se nám nevysmekla či nohou neodrazila a nespadla. Pořád se jedná o žábu, takže manipulace jen v nutných případech. Na horní části těla, za hlavou, je možné pozorovat poměrně velké jedové žlázy. Jed by měl údajně být schopen zastavit srdce menšího psa, co je na tom pravdy nevím. Nikdy jej na mne nepoužila ani jsem ji neviděl jej vypustit. Nechuť ke kontaktu dává najevo pouze snahou o útěk či jakýmsi funěním a výpady hlavou vpřed. Údajně lze chovat i více jedinců bez problému spolu. Tady bych ovšem doporučoval aby byly přibližně stejně velcí, neboť cokoliv co se žábě vejde do tlamy je potrava, i vlastní druh.

Ropucha obrovská je nenáročný , a jako všechny ostatní, krásný druh žáby. Mohu jen doporučit.

Příspěvek byl publikován v rubrice Žáby a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>