Užovka tenkoocasá – Orthriophis taeniurus friesei

DSC_0578Hadí popelnice, respektive popelnice s prokoplým dnem. Tito hadi jsou dle mého ze všech mnou chovaných hadů do začátku nejlepší. Nádherný skromný a žravý had. Narozdíl od gutek či korálovek jsem se u nich nesetkal s tím, že by nechtěli žrát. Krom období svleku a u samice před vykladením žerou neustále a je spíše nutné je krotit aby netučněli. Dokonce i všechna mláďata ihned od začátku vždy sama brala, jako první had opravdu ideál.

V přírodě se vyskytuje v lesích jihovýchodní Asie. Já ji chovám v teráriu rozměrů 130x50x70 (dšv) a menší bych nedoporučoval. Přeci jenom, jedná se o relativně velké hady, dorůstají kolem 200 – 280cm. Má samice je dlouhá cca 2,5m, samec je o chlup menší. Na dně leží vrstva rašeliny, veliký květináč jako úkryt a malý lavor na vodu. Větev jsem vyndal, neboť značně komplikovala manipulaci se samcem jehož krmím mimo terárium, i vyndávání lavoru či kontrolu úkrytu, zkrátka se už nevešla. Pokud jim ji však dopřejete, hadi ji ocení. Místo ní mají hadi k dispozici dvě poličky. Krmím hlodavci dle velikosti, malé hady tedy myšmi odpovídající velikosti a dospělé již zvládnou dospělého potkana. Rosím je zlehka jednou týdně. Teplotu mají 26°C a pod světlem kolem 35°C. Zimuji jen zlehka při 17°C po dobu 2 měsíců, ovšem tito hadi se množí i bez tohoto. Jinak je rozmnožování prakticky stejné jak u užovky červené. Jen vajec je méně, do 16 a jsou větší, tím pádem jsou i mláďata značně větší a jejich krmení bývá od začátku bez problémů.

Tenkoocasky jsou opravdu nádherní hadi, aspoň mě osobně se moc líbí. Samici mohu klidně vytáhnout z terárka a manipulace jí nevadí, zato samec je plašan a nemá manipulaci rád. Někteří tyto užovky označují jako agresivní. Já bych je jako agresivní neviděl, spíše věčně hladové. Opravdu by žrali nejraději snad denně, proto bývají již po týdnu bez krmení dosti zbrklé při snaze něco ulovit. Je třeba jim ale tolik nedopřávat, krmit je v dospělosti jen jednou za dva týdny, aby netrpěli obezitou. Tyhle hady bych doporučil pro začátek, jsou krásní, nenároční a i jejich rozmnožování není žádný problém.

1 komentář u “Užovka tenkoocasá – Orthriophis taeniurus friesei

  1. Dobrý den. Prosím – mám dotaz: Na cyklostezce jsme narazili na mládě hada jednobarevného šedobéžového s výraznými žlutými trojůhleníky nad očima. Nevíte, jaký je to druh: Děkuji za odpověď na mj mejl. Přeji krásný den. Ondračková.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>