Osmák degu – Octodon degus

Osmáci jsou fajn hlodavci, velcí akorát do ruky, člověk se nemusí bát, že by je rozmáčknul, ale zas žádní obři aby na ně neměl místo, mají kolem 200-300g. Oproti ostatním hlodavcům mají výhodu v delším dosažitelném věku. Pokud se o ně člověk dobře stará neměl by být problém 5-6 let, četl jsem dokonce i více. Můj pár má 5 let a vypadá vcelku mladistvě, tak uvidíme. Pro dlouhý život je ovšem potřeba střídmá strava a ne krmení směskami pro hlodavce složených pouze ze zrnin a sušeného ovoce. Osmáci pochází z tvrdých podmínek hor Jižní Ameriky kde se živí hlavně trávou a kůrou stromů. Ideální je tedy jako základ stravy kvalitní seno ad libidum, a k tomu jim obden přidávám hrst zrní. Jednu směsku mám jen jednoduchou, směs pšenice ječmene a ovsa 2:2:1 a druhou kupuji směs pro malé hlodavce. Tyhle směsky střídám, jednou dám svoji, po druhé kupovanou. Občas není na škodu dát i vlašský ořech, piškot, trochu tvarohu (hlavně samici když kojí) či ovoce, ale s mírou, třebas jednou týdně porci něčeho z těchto pochutin. Nejlepší je dávat je při kontaktu s osmáky mimo ubikaci jako odměnu a v rámci utužování vztahu. V létě si rádi dají pampelišku, jitrocel, trochu jetele, zkrátka nějaké to zelené. Ale raději vybírejte jen ty rostliny, jež bezpečně znáte a někde mimo dosah chemických postřiků a prachu z cest. Také mají rádi větvičky ovocných stromů či maliníku na okus, jak z jara pupeny tak celoročně jejich kůru. Pokud máte možnost od někoho sehnat větvičky z ořezaných ovocných stromů tak ideál. A samozřejmostí je napáječka s vodou. Dá se sice nahradit dostatečným množstvím zeleného šťavnatého krmení, ale pro komfort zvířat si myslím, že je lepší i nějaký zdroj vody.

Jako ubikaci mám staré akvárko 110x50x75 (dšv) kryté zhora pletivem. Na dno dávám jako u většiny hlodavců hobliny, do rohu seno a misku na zrní. Dále mají větve na šplhání a zároveň okus a jejich oblíbené běhací kolečko. Dokážou v něm běhat neúnavně celé hodiny a pokud se jim zasekne, jsou doslova šílení. Slyšel jsem názory o jeho nebezpečnosti, já bych se ho nebál. Kolečko mi nikdy žádného hlodavce nezranilo a jsem rád, když se mají jak vyblbnout a protáhnout.

Chovám pár, ale je možné mít i skupinku samce a třeba i 5 samic. Každopádně je dobré mít minimálně 2 zvířata, osmáci jsou od přírody společenská zvířata neboť v domovině žijí v koloniích. Lze mít i jen 2 holky pokud nechcete odchovy. Dokonce se snáší 2 samci pokud jsou jen spolu, ale spíše pokud se jedná o bratry či mladá zvířata po odstavu. Ovšem nikdy nelze přesně na 100% říci zda spolu budou zvířata vycházet, proto je po pořízení a hlavně v období dospívání bedlivě pozorujte, nějaké drobné šarvátky jsou v pořádku, musí si ujasnit pozice. Pokud se rvou do krve, je něco špatně a pravděpodobně bude nutné zvířata oddělit. Do harmonizujícího páru či skupiny nová zvířata raději již nepořizujte. A když chcete k jednomu osmákovi pořídit dalšího, nejdříve pečlivě umyjte ubikaci a vše v ní, tak aby ji ani jedno zvíře nepovažovalo za svoji. Pokud se rozhodnete pro zvířata opačného pohlaví, dřív nebo později pravděpodobně přijde odchov. Nejlepší je pokud má v této době samice aspoň 5 měsíců, spíše 6. Po cca 84 dnech se narodí v průměru 5 (ale taky 1 nebo i 8) prcků kteří jsou jak zmenšený dospělák. Žijí v tvrdých podmínkách tak se rodí už plně vyvinutí, chlupatí a už pár dnů po porodu zkouší pevnou stravu. Přesto by měli do 6. týdne zůstat u matky a pak teprve odejít do světa.

Osmáky mohu jen doporučit, pokud se jim člověk věnuje jsou z nich parádní společníci na hezkých pár let. Navíc nejsou prakticky vůbec cítit, což ocení hlavně citlivější povahy v bytě. Snad jen pamatovat na to, že opravdu rádi hlodají, proto je tedy nikdy nepouštějte po bytě bez dozoru, ale to platí u všech zvířat vyjma psů a koček. Zvláštní pozor je pak nutné dát na ocas, nesmíme za něj osmáka tahat jako myš, snadno se mu může svléci z kůže. Proto vždy berte osmáka za tělo, pomalu a klidně aby se nelekl rychlého pohybu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hlodavci a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>