Spalerosophis atriceps

OLYMPUS DIGITAL CAMERATento had se vyskytuje v Pákistánu a přilehlé části Indie na suchém biotopu, polopouště s řídkou travnatou vegetací a nízkými keříky. Dorůstá velikosti 150 – 200cm a živí se malými savci a plazy.

Chovám ji v teráriu o rozměrech 100x50x50cm, na písčitém podkladu. Teplotu udržuji na 25°C s lokálním výhřevem pod žárovkou na 35°C, na noc teplota padá na pokojovou. Někteří autoři uvádí vhodné zimování při 15 – 18°C, ovšem na internetu se jeden chovatel svěřil s malérem, kdy mu při zimování odešlo celé trio hadů, jež byli před zimováním v perfektní kondici. Zatím má moje samice teprve rok a půl (říjen 2012) takže zimování ještě 2 zimy určitě provádět nebudu, nemluvě o nutnosti dopárování jež je též ve hvězdách. Každopádně, pokud se k zimování odhodlám bude pouze mírné při těch 18°C. Součástí terária je samozřejmě pár ůkrytů a miska s vodou. Nijak ji nerosím, jen pokud se chystá ke svleku tak zlehka porosím terárko, jinak v rohu udržuji jeden úkryt vlhký což občas využije, ale spíše před svlekem. Zajmalo by mne jak loví, respektive čím se živí v přírodě, protože jako lovec se mi zdá dosti neschopná. Oproti třeba užovce červené má tělo slabší, zdá se mi jako by neměla takovou sílu a loví zvláštním způsobem. Snaží se myš sežrat zaživa, což už nejde vzhledem k tomu že dostává již malé myši. Ty se pochopitelně brání mnohem více než holátka, takže se je nějak snaží přitisknout k podkladu či stěně a nějakým způsobem zadusit či uválet. Proto jí předkládám buď značně malou kořist (v poměru ke stejně velkým užovkám červeným) nebo myši dávám zabité. Co se týče manipulace, je na ni patrné, že ji naprosto nesnáší. Stačí otevřít terárko a okamžitě se začne hlasitě ozývat nafukováním, jak ji odkryji úkryt snaží se mne zastrašit, občas zkusí výpad, ale nikdy se natvrdo nazakousla. Vyndávám ji tedy jen pokud to je nutné.

Zatím je slečna hnědo béžové barvy s tmavšími sedly, ovšem již se začíná přebarvovat. Černají ji první šupiny, hlava dostává černou a tmavě červenou, vínovou barvu a tělo světlá, tak jsem zvědav jaká bude barva až dospěje. Jedná se o vskutku krásná zvířata.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hadi - druhy se štítky , a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>