Korálovka pruhovaná kalifornská – Lampropeltis getulus californiae

Jeden z poddruhů korálovky pruhované jež obývá území Severní Ameriky. Tento konkrétní poddruh je v teráriích nejvíce rozšířen a má již i spoustu barevných variet. Dospělí hadi měří kolem 130, vzácně až ke 180cm. Terárko by mělo mít velikost alespoň kolem 80x40x40cm či více, důležitá je orientace na plochu dna neboť se jedná o pozemní hady. Kalifornky jsou slavné svým kanibalismem a je doporučováno je chovat odděleně. Já tak činím a každá má terárko 100x50x30cm (dšv), ale spousta chovatelů je chová bez potíží v páru. V tom případě je nutné mít dva stejně velké jedince a nikdy je nenechat hladovět moc dlouho. V přírodě obývá suché biotopy a dle toho bychom měli zařídit i terárium.  Jako podklad se hodí písek, nějaký neprašný, bez ostrých hran. Používám jemný písek do dětských pískovišť. K tomu je třeba v teráriu zřídit pár úkrytů a poskytnou misku s vodou. I když ji často nevyužívají, volíme velikost takovou aby se do ní had mohl v případě potřeby celý vejít. Rosení není potřeba, mimo období svleku a po odzimování kdy večerní rosení stimuluje k páření. Teplotu udržuji na cca 26°C s lokálním ohřevem kde je až 35°C, v noci teplota padá na pokojovou. U korálovek je určitě dobré pokud proběhne zimování v délce 8 týdnu při 6-10°C, mnohem ochotněji se pak páří a snůšky jsou vitálnější. Jako potrava slouží myši či malí potkani, dle velikosti hada. Ovšem jejich lov bývá hrozný cirkus, neloví tak bleskově a efektivně jako třeba užovky, spíše honí myš po celém teráku až se do ní nějak zakousnou a nějak ji obtočí, a často jim myš opakovaně zdrhne. V přírodě loví hlavně jiné plazy, možná je to tím. Každopádně dávám na krmení kalifornkám spíše drobnější kořist k poměru jež bych dal stejně velké užovce červené, nebo starší už ne tolik akční kusy. A někdy s myší praštím o zem a pak ji hodím před hada, on si ji jakože uškrtí a sežere, jejich lov je tedy fakt nic moc, alespoň se to týká mých chovanců.

Páření přichází po odzimování. Samice po 2 měsících gravidity klade 6-15 vajec, z nichž po 60-70 dnech inkubace při 27°C vylézá drobotina měřící cca 25 cm. Hadíci se do 2 týdnů od vylíhnutí svlečou a poté začínají příjmat jednodenní holata myší. Vzhledem k jejich kanibalismu je určitě lepší individuální odchov.

Kalifornky jsou super hadi, vždy se mi líbili, jen manipulace s nimi není vždy ideální. Ne vždy jsou takoví pohodáři jako užovky červené, a často při vytažení vypouštějí páchnoucí sekret, hlavně mladá zvířata než si zvyknou na manipulaci. Samec tak činí pravidelně, samice je pohodář a je možno s ní bez problémů manipulovat.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hadi - druhy a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>