Myš africká – Mus minutoides

DSC_0358Nejmenší hlodavec světa, opravdu mini prcek. V dospělosti mají v průměru jen kolem  5-10g, takže vskutku muší váha. Manipulace s nimi tedy není úplně snadná, i když nekoušou, jsou poměrně plaché a velmi rychlé. Navíc mají křehký ocásek a nelze je za něj brát jako myš domácí, nejlepší je ji prostě vzít mezi dvě dlaně a opatrně přenést. Z těchto důvodů nejsou vhodné jako kontaktní zvířata na tahání, ale jen jako zajímavá zvířátka k pozorování. Aktivují až ve večerních hodinách, po 20. hodině, ale spíše později. Přes den je možné je vzácně také zahlédnout. Tato myška obývá velké území nacházející se pod Saharou (tedy jižně), kde se vyskytuje hojně a je brána jako škůdce. Živí se prakticky všemi rostlinými semeny, ale vzhledem k velikosti je vhodné ve velké míře zastoupit ty malá. Krmím směsí určené pro drobné exoty, s přimíchaným prosem navíc, a k tomu i směsí obilí (pšenice, oves, ječmen) se slunečnicí. I přes svou drobnou velikost si se vším dokáží poradit. Důležitou složkou potravy je i hmyz, zvláště v období březosti a péče o mladé. Nejvíce jim hážu drobné cvrčky, občas i moučné červy. Šťavnaté zelené krmivo dávám málo, většinou jej moc neocení, nejraději loví ty cvrčky. Velmi důležitá součást ubikace je zdroj vody, některé zdroje uvádějí, že pouhé 4 hodiny bez vody znamenají smrt, což se mi zdá přehnané. Ale ten den bez vody je už určitě reálný, každopádně jsem toto nikdy nezkoušel a vždy mají vodu k dispozici. Jako zdroj vody slouží napáječka kapátkového typu, typ s kuličkou jsem nezkoušel, přeci jenom jsou tyhle myšky fakt drobné a ta kapátková pro ně bude pohodlnější.

Jako ubikaci mám staré akvárko o rozměrech 80x35x40cm (dšv) zhora kryté muším pletivem pro dostatečné větrání a zároveň zabezpečení před únikem. Ovšem pro pár či 1,2 ( tedy jeden samec a 2 samice) by určitě stačilo řekněmě 50cm dlouhé, ovšem větší je lepší. Víko je opravdu nutné, myšky jsou rychlé a navíc zdatní skokani. Pocházejí z teplých oblastí, je tedy nutné mít ubikaci tam, kde teplota neklesá pod 20°C, ideální je kolem 23-25°C. Panuje názor, že skupinka by měla být chována s jedním samcem a více samicemi, či jako pár. Já mám v ubikaci 2 samce a 4 samice (vše dospělé), žádný problém jsem nezaregistroval a fungují bez problémů. Otázkou je zda to není pouze náturou samců, zkrátka mám asi štěstí na pohodové jedince.  Podklad mám tvořený na 2/3 jemným pískem do dětských pískovišť a 1/3 rašelinou, ale nevidím důvod aby nemohli být na hoblinách. Samozřejmostí je pár úkrytů z květináčů a pálených trubek kde si pomocí sena dělají skrýše na denní spánek a odchov mladých. Samice po 19 – 21 dnech březosti rodí 2-8, spíše ale kolem 3 holých, slepých a úplně bezbraných mláďat. Oči otvírají kolem 14. dne a po 5. týdnu je můžeme odstavit. V rozmnožování jsou opravdu zdatné, a mohou mít i 10 vrhů do roka. Doživají se obvykle kolem 2, ale někdy i 3 let.

Tito drobní skřítci jsou perfektní na noční pozorování a je třeba počítat s tím, že víc jak pozorování s nimi podnikat nejde. Jsou opravdu drobné a rychlé, manipulace s nimi je tedy vhodná jen v nutných případech a k ochočení tyto myšky nejsou.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hlodavci a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>